paź 31

Jak przeżyć Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny?


Ten rok jest zupełnie inny, sytuacja pandemiczna zmusza nas do ograniczania kontaktów z drugim człowiekiem i przemieszczania się. Trudno nam przeżywać ważniejsze święta i uroczystości. Wychodząc na przeciw temu mamy dla Was kilka informacji, jak dobrze przeżyć nadchodzące dni, oraz odpowiedzieć na nurtujące pytania.

 

Odpust zupełny:
W tym roku Stolica Apostolska ze względu na pandemię zmieniła warunki odpustu zupełnego!
“Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach, przypadający na dni pomiędzy 1 a 8 listopada zostaje przedłużony aż do końca listopada. Te dni, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być również od siebie oddzielone.
W dalszej kolejności dekret Penitencjarii Apostolskiej mówi, że odpust zupełny z okazji wspomnienia Wszystkich wiernych zmarłych 2 listopada dla osób, które odwiedzą kościół lub kaplicę oraz odmówią w nich: „Ojcze nasz” i „Wierzę” może zostać przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą oraz w uroczystość Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore oraz ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu ograniczeń nałożonych przez władze na okres pandemii, aby zapobiec stłoczeniu wiernych w miejscach świętych, będą mogły uzyskać odpust zupełny pod warunkiem duchowego dołączenia do pozostałych wiernych. Należy przy tym odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu z intencją jak najszybszego spełnienia warunków uzyskania odpustu, czyli przystąpienia do sakramentu pojednania, przyjęcia Komunii oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienia przed obrazem Jezusa lub Maryi pobożnej modlitwy za zmarłych, na przykład Laudesów lub Nieszporów z Oficjum za zmarłych, koronki do Miłosierdzia Bożego lub innych modlitw dedykowanych zwykle zmarłym przez wiernych.”
~Vatican News

Aby uzyskać odpust zupełny za zmarłych należy:
1. Być w stanie łaski uświęcającej
2. Wyzbyć się przywiązania do grzechu
3. Przyjąć Komunię Świętą
4. Nawiedzić cmentarz w dniach od 1 do 30 listopada

5. Odmówić “Ojcze nasz” i “Wierze w Boga” oraz pomodlić się w intencjach bliskich papieżowi

 

Co z wizytą na cmentarzu?

Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada. Nie oznacza to jednak, że nie pójdziemy odwiedzić grobów zmarłych z naszych rodzin i pomodlić się za ich dusze. Wizytę zaplanuj na kolejne dni.

Za zmarłych możemy modlić się także w domu. Pięknym sposobem na przeżycie tych dni i wspomnienie swoich bliskich zmarłych będzie wspólna modlitwa różańcowa w ich intencji, rodzinne przeglądanie albumów ze zdjęciami.

Nie zapomnij jednak, że nasza modlitwa potrzebna jest zmarłym każdego dnia, nie tylko 1 i 2 listopada!

 

Poznaj swojego świętego patrona!

W tym roku Wszystkich Świętych przypada w niedziele. Jest to czas odpoczynku, spędzanego w gronie rodzinnym. Zastanawiałeś się kiedyś, co za życia robił Twój święty patron? Jest to dobra okazja aby w ten dzień poznać go bliżej! Możesz poczytać o nim chociażby w internecie.

Już wiesz nieco więcej o swoim patronie? A może nudzi Cię czytanie? Jest wiele filmów o świętych, które z pewnością znajdziesz w sieci!

 

Najważniejsza jednak w tym wszystkim jest MODLITWA!


Kasia Nowocień